Ile można zarobić na aplikacjach mobilnych jeżeli nie umiesz kodować?

Tips Nov 27, 2015

Do biura Mobincube w Walencji weszło dwoje zdenerwowanych dorosłych. Nie byli umówieni, ale byli zdeterminowani, żeby się z kimś spotkać i czegoś dowiedzieć. Niepewnie rozglądali się po pokoju, wyraźnie czegoś szukając.

Po kilku minutach rozmowy wyszło na jaw, czym byli tak zestresowani.

Byli rodzicami nastolatka, który w trzy miesiące zarobił na swojej aplikacji 40.000 EUR ! Aplikacja zawierała link do Aptoide – alternatywnego marketu z aplikacjami na Androida. Jego rodzice natomiast obawali się, że wciągnęła go mafia…

Gdy dowiedzieli się, że jesteśmy zwykłym start-upem i że tak właśnie może wyglądać tworzenie aplikacji odetchnęli z ulgą. Spokojni i szczęśliwi opuścili nasze biuro, a ich syn do dzisiaj jest naszym najlepszym użytkownikiem.

Wielki kawałek tortu

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek ile można zarobić tworząc aplikacje mobilne?

Prawdopodobnie tak, bo zewsząd bombardowani jesteśmy niesamowitymi danymi na temat rynku mobilnego. Tysiące nowych aplikacji, dziesiątki tysięcy pobrań, miliony zarobione na grach i kolejne małe wysepki kupione przez młodych milionerów .

Jeżeli jeszcze się nie zdecydowałeś, bo nie znasz się na kodowaniu, albo nikt nie przekonał Cię jeszcze, że warto, to mamy dla Ciebie kilka dobrych wiadomości.

Jak działa rynek

Zanim zaczniemy omawiać dane dotyczące zarobków twórców aplikacji mobilnych, warto przyjrzeć się temu jak ogólnie wygląda rynek. Nie zależnie od tego, czy jesteś zawodowcem czy dopiero zaczynasz, są dwa sposoby zarabiania na aplikacjach mobilnych.

Po pierwsze, możesz tworzyć aplikacje na zamówienie, po drugie, możesz stworzyć własną aplikację i znaleźć dobry sposób na jej monetyzację .

Tworzenie aplikacji dla innych to dobry biznes. Cena jednej aplikacji może sięgać od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych lub w przypadku zaawansowanych gier, nawet milionów. W większość przypadków klientami są małe i średnie biznesy takie jak: restauracje, siłownie, sklepy, festiwale, szkoły czy organizacje non-profit.

Na różnice w cenie wpływa kilka czynników:

  • Koncepcja aplikacji: czy twój klient wie dokładnie jak wyglądać i jak działać ma aplikacja czy ma tylko generalną wizję do czego ma służyć ?
  • Kompatybilność: na ilu platformach ma działać aplikacja (iOS, Android, Windows Phone)?
  • Funkcjonalność: jak zaawansowana technicznie jest aplikacja, z ilu składa się z modułów: powiadomienia push, GPS, sklep, płatności, czy będzie można wykorzystać dostępne moduły czy będzie je kodować od zera?
  • Jakość: styl, wygląd, płynność działania, animacje itd…?

Aby tworzyć aplikacje na zamówienie masz dwie możliwości. Albo nauczysz się jednego z kilku najpopularniejszych języków programowania (HTML, Java, Java Script lub Objective C) albo skorzystasz z App Builderów takich jak Mobincube. Obie drogi są w porządku, chociaż korzystanie z App Buildera jest zdecydowanie szybsze i wymaga mniej nauki.

Gdzie leżą pieniądze?

Mimo, że wciąż rośnie popyt na dedykowane aplikacje, prawdziwe pieniądze leżą w monetyzacji.

Dlaczego? Ponieważ możliwości wzrostu są nie ograniczone!

Jeżeli aplikacja zajmie wysokie miejsce w App Storze, pod często wyszukiwanym hasłem, potrafi osiągać dziesiątki tysięcy pobrań każdego dnia. Chociaż zakupy wewnątrz aplikacji zaczynają przynosić coraz większe zyski, to wciąż reklamy w darmowych aplikacjach są najbardziej popularnym sposobem na monetyzację.

Pamiętacie grę Flappy Bird? Jej twórca Dong Nguyen przyznał na łamach The Verge, że zarabia 50 tys. dolarów dziennie z samych reklam!

Z pośród wielu aplikacji najpewniejszymi sposobami na zysk są: gry, przewodniki, rozrywka i aplikacje rozwiązujące problemy.

Jeżeli wciąż zastanawiasz się jaką aplikację stworzyć, o różnych sprawdzonych pomysłach pisaliśmy tutaj.

Aplikacje bez kodowania

Dzięki serwisom takim jak Mobincube, tworzenie aplikacji jest tak proste jak układanie puzzli. W zasadzie dokładnie na tym to polega: przeciągasz elementy i układasz je na wirtualnym ekranie, a reszta robi się sama. Jedyne czego potrzebujesz to umiejętność używania myszki, którą prawdopodobnie posiadasz, jeżeli czytasz ten post. 😉

Żeby zrobić prostą aplikację wystarczy kilka godzin, ale tylko wtedy, kiedy dopiero zaczynasz. Jeżeli nie chcesz tracić czasu na oprawę graficzną, albo czujesz się lepiej jako marketer niż jako projektant, możesz wybrać jeden z ponad 30 szablonów które oferujemy. W takim wypadku, zrobienie pięknej i przyjaznej w użytkowaniu aplikacji może zająć nawet kilkadziesiąt minut.

Badanie zarobków

Kilka dni temu przeanalizowaliśmy ile nasi użytkownicy zarabiają na swoich aplikacjach. Wzięliśmy pod uwagę ostatni 90 dni i tylko jednego dostawcę reklam (każda aplikacja może mieć ich kilku). Dane które otrzymaliśmy są, mówiąc delikatnie, zachęcające.

Poniższe statystyki są podane na podstawie zysków z reklam. To ważne, ponieważ w Google Play, który zawiera ponad 70% wszystkich aplikacji, płatne aplikacje nie radzą sobie za dobrze.

TOP 10, naszych najbardziej zaangażowanych użytkowników, zarabiał średnio 2305 dolarów miesięcznie!

Oczywiście nie każdy użytkownik, czy każda aplikacja osiąga taki wysoki wynik. W trakcie naszego badania zauważyliśmy, że najlepiej zarabiający użytkownicy, mają opublikowanych około 23 aplikacji. Każdy z nich podchodzi do tematu trochę inaczej.

Dwie strategie

Pierwsze podejście to skupienie się na ilość. Produkują dużo, zadowalającej jakości aplikacji, które dotykają różnych potrzeb i rynków. Na każdej z nich zarabiają około 25 – 100 dolarów miesięcznie i dzięki efektowi skali są w stanie wypracować naprawdę wysoki zysk.

Druga strategia to koncentracja na jakości aplikacji. Użytkownicy skupiają się wtedy na zebraniu dobrego kontentu, przemyśleniu potrzeb innych użytkowników, i stworzeniu przemyślanej strategi promocji. Publikują wtedy od dwóch do pięciu aplikacji, ale każda z nich zarabia około 200 – 500 dolarów miesięcznie. W ten sposób budują grupę stałych użytkowników, którzy polecają ich aplikację dalej.

Konkluzja

Tworzenie aplikacji mobilnych to dobre źródło dochodu. Rynek mobile jest bardzo dynamiczny, a większość aplikacji zaczyna zarabiać w ciągu pierwszych 20 dni swojego istnienia i są dochodowe przez kilka miesięcy.

Możesz spokojnie zacząć z domu, robiąc kilka aplikacji od czasu do czasu i powoli budować swoją bazę użytkowników. To twoja decyzja czy potraktujesz to jako przyjemny dodatek do pensji czy zaczniesz pracować jako freelancer. Być może nawet otworzysz małą agencję!

Niezależnie od wszystkiego, kilka godzin pracy może przynieść naprawdę dobre żniwa.

Czy zastanawiałeś się kiedyś żeby zacząć zarabiać na aplikacjach mobilnych?A może już jesteś wziętym przedsiębiorcą?

Chcielibyśmy dowiedzieć się trochę więcej o tym co myślisz.

Proszę dołącz do dyskusji w komentarzach.

Tags